Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Odprawa personelu ubezpieczenia lotów – Powidz 2017

W dniach od 6 do 8 grudnia 2017 roku miała miejsce odprawa koordynacyjno–szkoleniowa kadry technicznej odpowiadającej za nadzór i eksploatację urządzeń ubezpieczenia lotów. Stawili się na nią wszyscy, którzy mają coś wspólnego z technicznym naziemnym zabezpieczeniem działań lotniczych. Obecny był również przedstawiciel Instytutu Radioelektroniki, który od wielu lat profiluje studentów w specjalności Radionawigacja.

Odprawę rozpoczął na terenie Warsztatów Techniki Lotniczej w Toruniu Szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych pan płk Dariusz Krzywdziński. W swoim wystąpieniu przypomniał rolę i znaczenie pododdziałów ubezpieczenia lotów. Kolejnym etapem było zwiedzanie zaplecza WTL i zapoznanie się z ich zadaniami oraz ofertą warsztatową. Jest to miejsce nieprzypadkowe, bowiem technicy Warsztatów służą obsługom technicznym naziemnych pomocy nawigacyjnych wsparciem i pomocą.

powidz171powidz172

Po zakończeniu zwiedzania WTL uczestnicy odprawy udali się do 56 Bazy Lotniczej gdzie zapoznali się z jej zadaniami i dokonali rekonesansu pomocy nawigacyjnych na lotnisku. Była także okazja zapoznania się z możliwościami śmigłowców Mi-24, W-3PL Głuszec i Mi-2. Dzień zakończył się przejazdem do Powidza.

powidz173powidz174

Pierwsze godziny drugiego dnia odprawy to rekonesans lotniska 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz wizyta w hangarze technicznym zakończona pamiątkowym zdjęciem przy samolocie C-130 Herkules. Godziny popołudniowe wypełniły meldunki o awariach i stanie pomocy nawigacyjnych w poszczególnych bazach lotniczych. Przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawili swoje doświadczenia z eksploatacji systemów radionawigacyjnych użytkowanych w PAŻP oraz nakreślili perspektywy instalacji systemów GBAS w Polsce, Europie i świecie. Także podczas tego panelu przedstawiciel Instytutu zapoznał zebranych z wnioskami po przeprowadzeniu pierwszej edycji kursu doskonalącego Radioelektronika dla technicznego personelu ubezpieczenia lotów, który miał miejsce w okresie 6-24 listopada 2017r. na terenie IRE.

powidz175powidz176

Trzeciego dnia odprawy uczestnicy mieli okazję obejrzeć samolot – laboratorium Zespołu Kontroli z Powietrza Naziemnych Urządzeń Nawigacyjnych (znanego jako PUEBLO). Następnie zostali zapoznani z planami i stanem realizacji zamierzeń w zakresie pozyskiwania i modernizacji urządzeń ubezpieczenia lotów. Odprawa zakończyła się postawieniem zadań i ukierunkowaniem do działalności bieżącej kadry logistycznej i technicznej odpowiedzialnych za ubezpieczenie lotów na rok 2018. Odprawa stanowiła również okazję do spotkania się z naszymi absolwentami, którzy z roku na rok stawiają się w coraz większej liczbie biorąc odpowiedzialność za losy pododdziałów UL i sprzętu w swoich bazach lotniczych. Należy także dodać, że zespołem kontroli z powietrza PUEBLO od wielu lat dowodzi absolwent IRE (1997r.) kpt. Rafał Mróz – kolega z ławy studenckiej autora powyższego artykułu.

powidz177

Elektronika w trzy tygodnie

Elektronika w trzy tygodnie

W piątek 24 listopada 2017r., po trzech tygodniach intensywnych zajęć, zakończyła się pierwsza edycja kursu doskonalącego „Radioelektronika dla personelu technicznego ubezpieczenia lotów (UL)”. Był on realizowany jako wynik porozumienia pomiędzy Szefostwem Wydziału Ubezpieczenia Lotów Zarządu Wojsk Radiotechnicznych Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych a Instytutem Radioelektroniki.

W kursie uczestniczyło czternaścioro przedstawicieli baz lotniczych i instytucji szkoleniowych. Reprezentowali oni Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego oraz 41. Bazę Lotnictwa Szkolnego z Dęblina, 33. Bazę Lotnictwa Transportowego z Powidza, 12. Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych z Miroslawca, 21. Bazę Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina, 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego z Łasku, 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego z Radomia, 56. Bazę Lotniczą z Inowrocławia oraz 1. Dywizjon Lotniczy z Leźnicy Wielkiej.

Kurs  obejmował 105 godzin wykładów, ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych z trzech przedmiotów: Podstawy radioelektroniki, Techniki pomiarów w radioelektronice, Elementy elektroniczne. Do dyspozycji kursantów oddana została nowowyremontowana pracownia wyposażona w nowoczesny sprzęt pomiarowy – oscyloskopy cyfrowe, generatory arbitralne, analizatory widma, multimetry cyfrowe. Jak przystało na uczelnię techniczną, kurs zakończył się egzaminem teoretyczno-praktycznym.

ul1 copyul2 copy

ul3ul4

ul5ul6

Tekst i zdjęcia – ppłk dr inż. Grzegorz Czopik

Praktyki naszych studentów

Praktyki studentów specjalności Urządzenia i systemy elektroniczne (E5R1S1)

W lipcu br. grupa 13 studentów cywilnych z grupy E5R1S1 odbywała praktykę ogólnotechniczną w firmie EmiTel sp. z o. o., będącej wiodącym operatorem naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Studenci podzieleni na mniejsze podzespoły odbywali zajęcia w wybranych przez siebie terminach, a przez kilka dni realizowali zajęcia wspólne. W ramach praktyki mieli możliwość poznania infrastruktury nadawczej między innymi na iglicy Pałacu Kultury i Nauki oraz w siedzibie Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza. Dzięki dużemu zaangażowaniu zakładowego opiekuna praktyki Pana mgr. inż. Mirosława Lubryczyńskiego, studenci poznali zasady działania oraz mieli możliwość praktycznego sprawdzenia się w wielu procedurach-pracach prowadzonych w firmie. Grupa studentów wróciła po wakacjach szczęśliwa i z dobrymi wspomnieniami ze zrealizowanych praktyk oraz bogata w nowe doświadczenia.

Prakt2017a

Prakt2017b